Semifinaalikarsinta


Alkukilpailuista semifinaalikarsintaan päässeet laulajat 2016 (aakkosjärjestys)

23.1.  Dooris, Nilsiä

Naiset

Sinikka Hakkarainen, Nilsiä
Eini Kainulainen, Säyneinen
Terttu Korhonen, Nilsiä
Sirkku Lappalainen, Varpaisjärvi
Mira Parviainen, Nilsiä

Miehet

Jorma Pitkänen, Palonurmi
Seppo Pylkkänen, Varkaus
Vesa Ruotsalainen, Nilsiä


30.1. Icella, Lieksa

Naiset

Tarja Hukkanen, Lieksa
Hannele Koponen, Lieksa
Anneli Kärkkäinen, Lieksa
Raija Räty, Lieksa
Jaana saarelainen, Hattuvaara
Ulla Väänänen, Lieksa

Miehet

Olavi Hukkanen, Lieksa
Markku Korpinen, Lieksa
Markku Kärkkäinen, Lieksa
Martti Vallius, Lieksa


31.1. Penan Pub, Nurmes

Naiset      

Annikki Louhelainen, Nurmes
Päivi Savolainen, Nurmes
Päivi Tervo, Kuhmo

Miehet

Eero Auvinen, Iisalmi
Jori Louhelainen, Nurmes
Tuomas Pakkanen, Nurmes


13.2. Ravintola Seiska, Valtimo

Naiset

Maija Kokkonen, Valtimo
Rakel Korhonen, Valtimo
Asta Sivonen, Valtimo

Miehet

Jouko Korhonen, Valtimo
Reijo Lohtander, Nurmes
Sulo Nevalainen, Nurmes
Aimo Suomela, Kalix


20.2. Olkkari, Juuka

Naiset

Elsa Sipilä, Juuka
Iina Tanskanen, Juuka
Helmi Turunen, Juuka

Miehet

Esa Kielaankangas, Juuka
Matti Peura, Juuka


24.2. Pub Karhu, Tahko

Naiset

Sari Hyvönen, Palonurmi
Tuija Onatsu, Juankoski

Miehet

Martti Huttunen, Pieksänkoski
Veli-Matti Niskanen, Nilsiä


25.2. Kylpylä-Hotelli Rauhalahti

Naiset

Liisa Hakkarainen, Nilsiä
Tuula Hukkanen, Siilinjärvi
Jenni Nyrkkö, Kuopio
Pirjo Tossavainen, Kuopio

Miehet

Valde Hagert, Kuopio
Keijo Ikonen, Kuopio
Erkki Katainen, Kaavi
Taisto Poimaa, Siilinjärvi
Seppo Ruuskanen, Kuopio
Markku Uhlbäck, Kuopio


27.2. Ravintola MustaKissa, Puolanka

Naiset

Eila-Anneli Koskelo, Kajaani
Aune Orvokki Seppänen, Suomussalmi

Miehet

Kalevi Keränen, Oulu
Leo Räisänen, Taivalkoski


4.3. Spa Hotel Runni, Iisalmi

Naiset

Merja Mäkinen, Muhos
Pirjo Tervo, Iisalmi
Taina Tolonen, Tervo
Anne Uimari, Kuopio

Miehet

Raimo Hoikka, Pyhäntä
Hannu Huikari, Kärväsjärvi
Matti Randelin, Iisalmi
Voitto Rytkönen, Iisalmi
Reijo Tikkanen, Kiuruvesi


11.3. Dooris, Nilsiä

Naiset

Elsa Jalkala, Pöljä
Leena Taskinen, Nilsiä

Miehet

Seppo Heikkinen, Lieksa
Antti Holopainen, Pajulahti


12.3. Hotelli-Ravintola Tiilikka, Rautavaara

Naiset

Jaana Levy, Nurmes
Jaana Nevalainen, Nurmes
Sanna Nurmirinta, Nurmes
Marketta Pursiainen, Rautavaara

Miehet

Jarmo Kainulainen, Siilinjärvi
Harri Pelkonen, Kinnulanlahti
Kalevi Vartiainen, Rautavaara


18.3. Karaokebaari ja Oluthuone Laila

Naiset

Mirja Hirvonen, Joensuu
Saija Saravo, Joensuu
Maija Törmänen, Hammaslahti

Miehet

Teemu Ahtonen, Joensuu
Mauri Tahvanainen, Joensuu
Sauli Törmänen, Hammaslahti


26.3. Vesileppis

Naiset

Kirsi Roitto, Suonenjoki
Merja Simpanen, Kerimäki
Nina Suhonen, Varkaus

Miehet

Olli-Pekka Immonen, Varkaus
Jari Lappi, Leppävirta


1.4. Kunnonpaikka

Naiset

Tiina Jormanainen, Onttola
Minna Tuomainen, Kuopio
Päivi Turpeinen, Käärmelahti

Miehet

Juha Huikari, Toivala
Tapio Salomaa, Siilinjärvi


16.4. Ravintola Krouvi, Mäntyharju

Naiset

Eija Miettinen, Mäntyharju
Petra Nikulainen, Mikkeli
Armi Ratamaa, Mäntyharju
Tuulia Silfver, Jyväskylä

Miehet

Hannu Orbinski, Mikkeli
Teuvo Orbinski, Norola
Teuvo Tainio, Jyskä
Ari Tamminen, Jämijärvi


23.4. Airakselan seurantalo, Kuopio

Naiset

Helvi Kaikkonen, Kuopio
Toini Mertanen, Karttula

Miehet

Mauri Lehikoinen, Jännevirta
Tauno Toivanen, Nilsiä


28.4. Kylpylähotelli Rauhalahti

Naiset

Kerttu Huovinen, Onttola
Marjo Leskinen, Kuopio

Miehet

Hannu Häyrinen, Varkaus
Jouko Järveläinen, Kaavi
Matti Kovanen, Kuopio
Pertti Ryynänen, Tuusniemi


29.4. Spa Hotel Runni

Naiset

Maija Karjaluoto, Kestilä
Maija Penttinen, Pielavesi
Arja Saastamoinen, Iisalmi
Kati Somiska, Suolahti

Miehet

Juha Arbelius, Kestilä
Veikko Karjalainen, Vaala
Niilo Kauppinen, Boden (Ruotsi)
Pertti Perunka, Gammelstad (Ruotsi)
Erkki Purunen, Luleå (Ruotsi)


4.5. Karaokebaari ja Oluthuone Laila, Joensuu

Naiset

Virpi Eronen, Viinijärvi
Pia Helveranta, Imatra
Tiina Hiltunen, Joensuu
Tuija Tanskanen, Koli

Miehet

Jyrki Ikonen, Joensuu
Kaarlo-Kullervo Immonen, Joensuu
Erkki Pesonen, Eno


14.5. Kahvila-Ravintola Pate, Mikkeli

Naiset

Tiina Hokkanen, Mikkeli
Sari Loisa, Mikkeli
Mervi Niinijärvi, Korpilahti
Leila Seppänen, Mikkeli

Miehet

Matti Lappalainen, Mikkeli
Veikko Partanen, Mikkeli
Matti Saloniemi, Mikkeli
Reijo Viljakainen, Mikkeli


21.5. Gasthaus neuvola, Sonkajärvi

Naiset

Titta Heinonen, Sonkajärvi
Ilona Kortelainen, Iisalmi
Tarja Vartiainen, iisalmi

Miehet

Jyri Kuittinen, Sonkajärvi


28.5. Pertun Pirtti, Pertunmaa

Naiset

Taina Kaurio, Ristiina
Sari Lehtinen, Heinola
Sirja Suonpää-Väänänen, Pornainen

Miehet

Juhani Lehtinen, Heinola
Raimo Pitkänen, Helsinki


3.6. Olutmestari, Iisalmi

Naiset

Liisa Kylänpää, Mattisenjärvi
Päivi Pentikäinen, Haluna


4.6. Vesileppis, Leppävirta

Naiset

Eila Kauhanen, Varkaus
Ulla Rahikainen, Nykälä

Miehet

Tapio Jaskara, Imatra
Kari Kettunen, Kuvansi

Semifinaalikarsinnan kappaleet

Aila
Erottamattomat
Illan varjoon himmeään
Illan viimeinen tango
Kaipaan kahta sanaa
Kangastus
Kaukainen ystävä
Kesäinen muisto
Kotiseutuni
Kotkan ruusu
Kukkani lumen alla
Kun ilta ehtii
Köyhä laulaja
Leirinuotiolla
Liljankukka
Monika, Monika, Monika
Muistelo
Punaiset lehdet
Rakasta, kärsi ja unhoita
Rakkauden rikkaus
Ruhtinaan viulu
Sateen tango
Satumaa
Satu ruskeista silmistä
Syvä kuin meri
Sä kuulut päivään jokaiseen
Tango Humiko
Tulenliekki
Tulivuori
Tähdet meren yllä
Tänä iltana tahtoisin
Täysikuu
Vaaralliset huulet
Valkea sisar

Katso tarkemmat tiedot kappaleista tästä.

Mainokset